Seda teemat ajendas mind lahkama just see, mida ma igapäevaselt juhtidega koostööd tehes märkan. Räägitakse väga palju strateegilistest juhtimisest, strateegilistest rollidest, juhtkonna liikmete strateegilisest vastutusest, strateegilisest personalijuhtimisest jne. Igas kuulutuses, kus otsitakse juhtkonna liikmeid, käib läbi sõna “strateegiline” . Mis siis ikkagi on strateegiline juhtimine ja kuidas see igapäevaelus välja näeb?

Tundub justkui loogiline, et kui sa oled juhtkonna liige, siis sinu roll on olla strateegiline juht ning tegeleda nende teemadega, mis mõjutavad ettevõtte või ärivaldkonna pikaajalist tulemust. Sinu ülesanne on arendada organisatsiooni ja tagada tulevikus ettevõtte edukus.
Igapäevaelus on aga piir strateegilise- ja operatiivjuhtimise vahel väga õhuke ning sageli kohtab strateegilise juhi rollis olevaid juhte tegutsemas igapäeva pisidetailidega, mikromanageerimas, ise käsi külge panemad ning üle juhtimas. See omakorda lõhub ettevõttes juhtimisloogikat ning tekitab päris palju probleeme. Halvemal juhul võib organisatsioonikultuur muutuda isegi “õpitud abitusest” kandvaks.
Mida tähendab strateegiline juhtimine?
Sõna “stratego” pärineb kreeka keelest ja tähendab sõjaväe juhti. Kuna sõjategevus hõlmas tavaliselt suuri inimhulki ja sõjapidamine oli kulukas, vajati taktikaliste otsuste tegemiseks laiemat strateegiat. Ettevõtluse kontekstis on strateegilise juhtimise kontseptsioon kasutusele võetud pärast II maailmasõda, kui ettevõtted pidid üha rohkem hakkama arvestama kiiresti muutuva konkurentsi keskkonnaga (Bracker 1980).
- Strateegiline juhtimine on protsess, mille käigus tegeletakse organisatsiooni ettevõtlikkuse, uuendamise ja kasvuküsimustega ehk teisisõnu – ettevõtte tegevust juhtiva strateegia arendamise ja rakendamisega (Schendel ja Hofer 1979).
- Strateegiline juhtimine on protsess, mis sisaldab endas visiooni kirjeldamist, eesmärkide seadmist, strateegia formuleerimist, strateegilise plaani rakendamist ja strateegia tulemuslikkuse hindamist (Thompson 1995).
- Strateegiline juhtimine ei ole ainult strateegilise otsustusprotsessi juhtimine, vaid see peab sisaldama ka arusaamist organisatsiooni strateegilisest positsioonist, tulevikku suunatud strateegilistest valikutest ning valitud strateegia rakendamist (Johnson 2006).
Miks on strateegiline juhtimine nii oluline ettevõttele?
Erinevate juhtimisuuringute analüüsimisel on ilmnenud, et ettevõtted, kus tegeletakse süsteemselt strateegilise juhtimise ja -planeerimisega, on edukamad kui need, kus strateegiline juhtimine on puudulik või väheoluline. Ehk siis võib väita, et strateegiline juhtimine on juhtkonna tasandil võtmekompetents, mis aitab saavutada ettevõttel pikaajaliselt edu.
Hea strateegiline juht on aga inimene, kes suudab näha kaugele tulevikku ja olla eestvedaja strateegiate väljatöötamise, mis viib organisatsiooni eesmärkide saavutamiseni. Ta on kindlasti visionäär, kes suudab inspireerida teisi oma ideedesse uskuma. Samas on ta realistliku mõtteviisiga. Ta mõistab, et strateegia elluviimiseks on vaja teha reaalseid samme. Tema eestvedamisel ja meeskonna koordineerimisel saavad kokkulepitud sammud tehtud. Kui rääkida peamistest kompetentsidest, mida strateegilise juhi puhul hinnatakse, siis saab need liigitada laias laastus kolmeks valdkonnaks:
- Strateegiline mõtlemine: Hea strateegiline juht suudab näha suurt pilti ja mõista, kuidas erinevad tegurid üksteisega seotud on. Ta suudab analüüsida tulevikuvõimalusi ja riske ning töötada välja strateegia, mis arvestab nendega. Ta suudab näha uusi võimalusi turul ja töötada välja strateegia, mis võimaldab organisatsioonil neid võimalusi ära kasutada.
- Juhtimisoskused: Hea strateegiline juht on võimeline oma ideesid teistele selgelt ja veenvalt kommunikeerima. Ta suudab luua ja juhtida efektiivselt meeskonda, kes suudab strateegia ellu viia.
- Väärtushinnangud: Hea strateegiline juht on oma väärtushinnangutega selge. Ta suudab väärtused integreerida organisatsiooni strateegiasse ja luua sellega tugeva kultuuri. Ta suudab luua organisatsioonis positiivse ja kaasava kultuuri, mis motiveerib töötajaid andma endast parima.
Kus on piir strateegilise juhtimise ja operatiivjuhtimise vahel? Miks on strateegilistel juhtidel nii raske loobuda igapäeva tööelu korraldamisest? Mida teha, kui soovid olla hea strateegiline juht?
Nendele küsimustele saad vastused: https://irenemetsis.com/2024/01/30/kas-strateegilised-juhid-ikka-on-nii-strateegilised-kui-nad-ise-arvavad/
Samuti on see teema põhjalikult ja praktiliselt käsitletud koos soovitustega kultuuri arendamiseks Tippjuhtimise praktikumi 1 ja 2 moodulis.
Tunned huvi, millistel teemadel veel Tippjuhtimise praktikumis juttu tuleb, siis need blogid annavad sulle aimu: https://irenemetsis.com/blogide-sisukord/